
10 najnebezpečnejších kameňov
10 najnebezpečnejších kameňov, ktoré vám dokážu priviesť hoci aj zástavu srdca
Navonok pastva pre oko, no tieto kamienky vám ľahko obohatia záznamy u lekára.

O tom, že je nejeden chemický prvok či zlúčenina je zdraviu i životu nebezpečná, ste sa napočúvali dosť už počas základnej školy. Vyvarovať sa plesniam, používať obyčajnú plastovú fľašu iba raz a celkovo, vyhýbať sa toxínom, ako by povedal jeden takmer úspešný spevák. Dočítali ste sa však už niekde o zozname najvražednejších kameňov? Šanca, že natrafíte na čo i len jeden z nich, je vo väčšine prípadov mizivá, avšak rozhodne nie je na škodu si čo-to o nich povedať. Rebríček desiatich balvanov síce ohúri vzhľadom, ale rozhodne nie vlastnosťami, respektíve vplyvom na ľudský organizmus.
Arzénopyrit (Arsenopyrite)
Tvrdá, oceľová ruda s vysokou hustotou. Nálezcovia si ho občas mýlia s mačacím zlatom a hoci sa radí k tým menej nebezpečným, po manipulácii s ním si treba dôkladne poumývať ruky. Je tiež indikátorom blízkych ložísk zlata. Ak by ste sa ho pokúsili zapáliť, stane sa magnetickým a uvoľní do ovzdušia jedovatý plyn. Na vzduchu pomaly oxiduje, pričom vypúšťa látky rozpustné vo vode, ktoré vedú k acidifikácií, teda okysleniu vody.


Chryzotil (Chrysotile)
"Kde je Azbest, tam sa nedá žiť." - Jozef Pátrovič. Nazýva sa tiež biely azbest a je jeho najčastejšou formou, keďže tvorí až 95 percent "populácie" azbestov. Vdychovanie drobných kryštálikov, ktoré tieto kamene vypúšťajú, vám maximálne podráždi dýchacie cesty a pľúca, čo koniec koncov vedie k rakovine pľúc. U nás ho nájdeme v Brezničke (Fanboy, čau), Dobšinej, Jaklovciach a Rudníku.


Chalkantit (Chalcanthite)
Na prvý pohľad krásny modrý až svetlo zelený kamienok, avšak jeho neblahé účinky dokážu uškodiť ako rastlinám tak i živočíchom. Rozpustením vo vode zahubí či už rastlinstvo alebo živočíchov, povedzme larvy komárov a podobne. Isté weby udávajú, že jeho "aura" dokáže liečiť a označujú ho za kameň radosti zo života. V každom prípade, uhynuté živočíchy z neho veľkú radosť nemajú. Neodporúča sa umiestňovať na poličky, keďže už aj pri zvýšenej vlhkosti uvoľňuje škodlivé látky.


Koloradoit (Coloradoite)
Nachádza sa vo vyhasnutých žilách, ktorými pretekala magma a tiež pri ložiskách zlata a striebra. Vzniká fúziou jedovatej ortuti s telúrom. Pri zahrievaní uvoľňuje zdraviu škodlivý prach, avšak aj neopatrná manipulácia môže vyvolať nechcené reakcie. Číslo 2,5 na Mohsovej stupnici tvrdosti ho radí k mäkším materiálom.


Galenit (Galena)
Kovový lesk, olovenosivá farba a hranaté tvary kocky, avšak dokáže nadobudnúť i zrnitú či vláknitú formu. Vzniká pri prenikaní termálnej vody a iných horúcich roztokov do vyšších vrstiev. Napriek očarujúcemu tvaru predstavuje riziko otravy olovom, či už vdýchnutím uvoľneného prachu alebo kontaktom/dotykom. Na Slovensku sa vyskytuje v Banskej Štiavnici, Zlatej Bani či Pukanci. Tvrdosť - 2,5 až 2,75.


Hutchinsonit (Hutchinsonite)
Zmes tália, olova a arzénu. Vláknitá štruktúra s neusporiadanými "kamennými kvetinami" je možno pastva pre oči, avšak neopatrná manipulácia môže spôsobiť od vypadávania vlasov cez vážnejšie choroby až po smrť. Ložiská sú roztrúsené po celej Európe. Tvrdosť - 1,5 až 2.


Sulfid Arzenitý (Orpiment)
Vyskytuje sa v blízkosti termálnych prameňov a spojením arzénu a síry. Nenechajte sa opantať atraktívnou, zlatisto-pomarančovou farbou, obyčajný dotyk stačí na uvoľnenie neurotoxínu, čím sa radí k tým nebezpečnejším šutrom. Niektoré kultúry zvykli potierať jeho nebezpečným prachom hroty šípov. Pomocou spektroskopie sa našli jeho stopy aj na starých papyrusoch, zjavne sa využíval ako prímes pre vtedajší "atrament". Ťažko povedať, či starovekí Egypťania, Peržania a iní vedeli o jeho nepriaznivých účinkoch.


Antimonit (Stibnite)
Očarujúci ihlicovitý tvar a jemný lesk, ktorý pripomína striebro. Najmä kvôli podobe s týmto kovom sa kedysi z materiálu vyrábali prekrásne jedálenské sety, avšak po tom, čo majitelia týchto riadov začali umierať, sa prišlo na to, že ich jedlo bývalo otrávené tým najhorším spôsobom. V tele človeka totiž vyvoláva podobné reakcie ako arzén. Okamžite boli stiahnuté z obehu. Narábať s takýmito materiálmi treba maximálne opatrne a rozhodne nie o ne poutierať večeru.


Tobernit (Tobernite)
Nájsť ho možno v žule a pochádza z uránu. Tieto kamene bývali dlho obdivované zberateľmi, avšak uvoľňujú smrtiaci plyn, radón. V podstate sú takou vreckovou edíciou jadrového reaktoru (rádioaktívne žiarenie), neodporúča sa ich mať vystavené na poličke. Zelené kryštály sú indikátorom uránových ložísk.


Cinabarit (Cinnabar)
A máme tu suverénne najhrozivejší kameň na svete, aspoň čo sa týka jeho doterajšej, nie moc priaznivej štatistiky. Napriek tomu, aký je smrtiaci, ponúka bohaté možnosti využitia. Cinabarit alebo tiež sulfid ortuťnatý je hlavnou rudou pre získavanie čistej ortuti. Už to, že sa nachádza v blízkosti sopiek a ložísk síry napovedá, že nepôjde o magický kameň uzdravenia. Čistá ortuť sa z neho získava zahrievaním a jeho ťažba bola extrémne nebezpečná. Pre väčšinu baníkov boli šichty v cinabaritovej bani rozsudkom smrti. Ešte viac prekvapujúci je fakt, že istú dobu lekári verili v liečivé účinky tohto kameňa, a tak boli predpisované pacientom na rôzne kúry. Taktiež sa z neho vyrábal pigment a okrasné vzory na luxusnejší riad.


Zdroj: imgur.com
https://refresher.sk/27826-10-najnebezpecnejsich-kamenov-ktore-vam-dokazu-priviest-hoci-aj-zastavu-srdca